Zajímavosti o extra-panenském olivovém oleji

Pocit škrábání v krku, který pocítíte, když chutnáte-jíte extra-panenský olivový olej je známkou právě toho doteku zdraví navíc, tento pocit opravdu vychází z jedné látky protizánětlivého charakteru, která byla objevena teprve nedávno a jmenuje se OLEOKANTAL (oleocanthal).
Oleocanthal je přírodní organická látka izolovaná z extra panenského olivového oleje. To ona je zodpovědná za pikantní chuť oleje.

Vědci zjistili, že tato látka má protizánětlivé účinky a tlumí bolest. Má ty samé účinky jako lék proti bolesti ibuprofen a jak se zdá, ukrývá v sobě i protirakovinné účinky. Oleokantál snižuje aktivitu enzymů cyklooxygenázy, COX-1 a COX-2, tudíž má olej tedy skutečně obdobný efekt jako ibuprofen, protože ten se na úlevu od bolestí používá právě proto, že má účinek COX-2 inhibitoru.

Složka oleokantal  poskytuje kvalitativně stejnou úlevu od bolesti jako ibuprofen anebo jako další nesteroidní protizánětlivé léky. Výzkumníci zjistili, že 50 gramů olivového oleje poskytne úlevu asi 10% úlevy, jakou navodí ibuprofen. Podle vědců by se v případě látky oleokantal mohlo jednat o jednu z oněch tušených a hledaných látek, která propůjčuje středomořské dietě její blahodárný vliv. Může být klíčem k odhalení působení příznivých efektů na kardiovaskulární nemoci, rakovinu a jiné choroby.

Nejvyšší obsah oleokantalu je v extra-panenském olivovém oleji lisovaném za studena.

A co víc!

Pár lžiček na lačno po ránu může pomoci vyřešit problémy s chronickou zácpou.